Bentonītmāla izolācija Bentofix®

Ģeosintētiskā mālu izolācija Bentofix® ir cauršūts, armēts ģeokompozīts, kas sastāv no divām ārējām izturīga ģeotekstila kārtām un homogēna bentonītmāla pulvera kodola. Šī konstrukcija ir izturīga pret bīdi un nodrošina hidrostatisku barjeru ar pašatjaunojošām īpašībām. Hidratēta ar ūdeni, bentonītmāla konstrukcija iekšienē piebriest un izveido želejveidīgu, zemas caurlaidības slāni, kura izolācijas īpašības ir vienādas vai labākas par tradicionālajiem presētajiem māliem.

Ģeokompozīta uzbūve uzskatāmi demonstrē ģeosintētikas pelietojumu: kombinācijā ar dabiskiem elementiem radīt sistēmu, kas ir daudz stiprāka un drošāka par katru atsevišķo sistēmas elementu. Unikālais cauršūšanas process sasaista visus trīs Bentofix slāņus: divus ārējos ģeotekstilus, kuri iekapsulē trešo – dabīgā nātrija bentonītmāla slāni. Rezultātā tiek izveidota vienota konstrukcija, kas izmanto labāko no abām pasaulēm – sintētiskās un dabiskās.

Strādājot kopā, šīs sastāvdaļas pārspēj ievērojami biezākās presēto mālu konstrukcijas. Lieliskās pulverveida bentonītmāla piebriešanas īpašības nodrošina ilgtermiņa barjeru, kas spēj atjaunoties pati no sevis (piemēram, uzbriest, lai piepildītu bojātās, pārrautās vietas) un nodrošina atkārtotu hidratēšanos atūdeņošanās gadījumā. Ārējie ģeotekstila slāņi sniedz lielisku izturību pret mehāniskiem bojājumiem un mainīgajiem apstākļiem izolācijas konstrukcijās (būvniecība nogāzēs un vietās ar mainīgu gruntsūdens līmeni) un neļauj bentonītmālam izspiesties ārpusē.

Bentofix tipiski pielieto:

  • Ēku un citu būvju pazemes daļas hidroizolēšanā
  • Kanālos, dambjos, krasta vaļņos
  • Atkritumu poligonu nosegkārtās, pamatnes oderējumos un nogāzēs
  • Apkārtējās vides aizsardzībai zem ceļiem un dzelzceļiem
  • Grunts prettrokšņa barjerām
  • Sekundārajos izolācijas slāņos
  • Rūpnieciskajos, derīgo izrakteņu/ karjeru un dekoratīvos dīķos
  • Tuneļu un citu pazemes būvju būvniecībā

Nātrija bentonīta masa uz laukuma vienību ir būtiskākais ģeosintētiskās māla izolācijas raksturlielums, kas nosaka tā caurlaidību. Bentonītmāls ar lielu masu uz laukuma vienību parasti saistās augstu konstrukcijas drošības koeficientu. Standartos kā minimālo masu (0% mitrumsaturs) min 3700g/m2 (GRI, USA & GIGSA, SA). Vācijā kā minimums minēts 4500g/m2 (12% mitrumsaturs, respektīvi 4000g/m2 uz 0%). Ja nepieciešams, Bentofix izgatavo līdz pat 8000g/m2, tomēr NAUE iesaka sekot starptautiskajiem standartiem, t.i. kā minimums pieņemot 3700g/m2. Šīs masas īpašības, kopā ar pulverveida bentonītmāla uzbriešanas īpašībam, padara Bentofix par drošu izvēli ilgtermiņa ūdens barjeru būvniecībā.

Projektu vadītājs:

Rolands Rieksts

Mob.tālr. +371 26 197 149

E-pasts: rolands.rieksts@viacon.lv