Vītas un metinātas stieples konstrukcijas GABIONI

Gabioni ir režģu kastes, grozi vai konteineri, kurus parasti piepilda uz vietas ar akmeņiem, akmens šķembām, augsni vai citu grunts materiālu. Tie tiek izmantoti kā modulārie celtniecības bloki, lai novērstu augsnes eroziju. Tie piedāvā alternatīvu risinājumu betona konstrukcijām. Termins „gabioni” ir atvasināts no itāļu vārdiem „gabbione” un „gabbia”, kas nozīmē “būris”. Modernie gabioni ir attīstījušies no pītiem niedru groziem, kas tika izmantoti viduslaikos militārajiem nocietinājumiem, kā speciāli konteineri fortifikācijas būvēm no dažādiem pinumiem.

Gabionu pielietojuma sfēras

Gabionu konstrukciju veidus izmanto civilajā būvniecībā, ceļu un dzelzceļa uzbērumu būvniecībā, tiltu būvē, atbalstsienām, ūdens dambjiem, kanālu gultnēm un ūdens teču regulēšanai, kā arī interesantām arhitektūras formām.

Gabionu konstrukcijas pilda sekojošus galvenos uzdevumus:

  • stabilizē krastus vai nogāzes pret eroziju,
  • veido barjeru, kas novērš eroziju,
  • notur grunti ​​vai citus cietos materiālus, lai tie neizslīdētu vai neapgāztos,
  • novērš nogulumu un augsnes virskārtas izskalošanos lietavu vai plūdu laikā,
  • samazina ūdens plūsmas ātrumu un dubļu straumju nogruvumus,

militārajās inženierbūvēs, lai aizsargātu no kājnieku apšaudēm un artilērijas šāviņiem.

Gabionu priekšrocības

  •  Caurlaidība

Akmens pildījumam ir raksturīga porainība, kas nodrošina brīvu ūdens plūsmu, un nerada hidraulisko spiedienu uz gabionu blokiem, tie veic arī drenāžas funkciju.

  • Elastība un pielāgošanās spēja

Gabioniem piemīt spēja deformēties, vienlaikus saglabājot savu viengabalainību. Gabioni pielāgojas reljefam, kur betona konstrukcija saplaisā un sabrūk, tie ir piemēroti nestabilām pamatnēm.

  • Augsta izturība un ilgs kalpošanas laiks

Tērauda stieples virsmas apstrāde ar cinkošanu vai PVC pārklājumu un kvalitatīvs akmens pildījums nodrošina izcilu stiepļu režģa grozu funkcionalitāti. Konstrukcijas kalpošanas laikā poras piepildās ar sanesumiem un visai struktūrai cauri izaug veģetācija, kas nostiprina grunts būvi, un tāpēc tā spēj pretoties lielam spiedienam.

  • Ekoloģiskums un estētiskums

Gabioni savas dzīves laikā saplūst ar apkārtējo dabu, tie apaug ar vietējo veģetāciju un izskatās estētiskāk nekā masīvās betona konstrukcijas. Upēs tie dod mājvietu aļģēm un mikroorganismiem, kuri palīdz ūdenim attīrīties. Gabioni jauki papildina ainavu.