Ģeopaklāji ir telpiski ģeosintētiskie izstrādājumi, kas parasti paredzēti erozijas kontrolei un ierobežošanai. Ģeopaklāji, pateicoties to telpiskajai struktūrai, kopā ar augsni un zālienu veido stabilizējošu slāni blīvas un spēcīgas sakņu sistēmas izveidošanai.

Svarīgākās īpašības erozijas kontroles paklājiem ir:

1.Paklāja svars uz 1 kv.m,

2.Paklāja augstums,

3.Paklāja stiepes stiprība garenvirzienā,

4.Garās un stāvās nogāzēs arī grunts enkuru garums.

Lai izvērtētu, kura paklāja marka būtu  vispiemērotākā, nepieciešams zināt nogāzes tipu (‘sausa’ vai ‘slapja’), aptuveno slīpuma leņķi un garumu. Paklājus nogāzē nostiprina enkurgrāvjos augšpusē un apakšpusē, pa perimetru un paklāja vidū tos piestiprina ar grunts enkurāķiem.

Ģeopaklājus izgatavo no dabīgām un sintētiskām šķiedrām. Abu paklāju darbības principi ir atšķirīgi. Dabīgie paklāji darbojas kā aizsargājoša mulča, neļaujot lietus lāsēm tieši iedarboties uz svaigi apstrādāto nogāzi. Dabīgais paklājs darbojas kā aizsargājoša sega. Zāliena sēklas sēj zem paklāja, izņemot, ja kā sēšanas metodi izmanto hidrosēju. Dabīgos paklājus izgatavo no labības salmiem un kokosa šķiedrām, retāk no niedrēm un citu graudzāļu salmiem. Latvijas apstākļiem rekomendējam izmantot salmu 50%/kokosa 50%  vai 100% kokosa paklājus. Salmu/kokosa paklāji sadalīsies 2 … 3 gadu laikā, bet tīra kokosa paklāji – 3 … 5 gadu laikā.

Līdzīgi paklājiem darbojas arī kokosa vai džutas tīkli, erozijas ierobežošanas materiāli ar tīklveida struktūru.

Sintētiskie ģeopaklāji veido sintētisku stiepļu pinumu, kurā var nostiprināties augu saknes. Augu saknes kopā ar paklāju veido ļoti noturīgu aizsargslāni pret eroziju. Sintētiskos paklājus apber ar melnzemi. Tos pēc apbēršanas neredz.

Vismasīvākais sintētiskas ģeopaklājs erozijas aizsardzībai ir paklājs, kurš piepildīts ar bitumu un akmentiņiem. Tā svars ir 20 kg/kv.m. Enkamat A nodrošina masīvu un ātru (tūlīt pēc ieklāšanas) preterozijas aizsardzību vienlaicīgi neradot šķēršļus dabīgās veģetācijas augšanai. Enkamat A izmanto upju, kanālu, ezeru un citu ūdenskrātuvju krastu nostiprināšanai, kur erozijas cēloņu pamatā ir lieli straumes ātrums un jahtu, kuģu, kuteru un citu ūdens transportu radītiās ūdens svārstības, kā arī plūdu rajonos. Enkamat A izmanto strauju ūdensteču gultņu nostiprināšanai un caurteku galu nostiprināšanai. Paklājam ir augsta ūdens caurlaidība, bet tas neļauj izskaloties grunts daļiņām un dzēš hidrostatisko spiedienu uz krasta vai gultnes grunti.

Projektu vadītāji:

Lidija Kasjanova

Mob.tālr. +371 26 407 909

E-pasts: lidija.kasjanova@viacon.lv

Rolands Rieksts

Mob.tālr. +371 26 197 149

E-pasts: rolands.rieksts@viacon.lv

 

Einārs Pundurs

Mob.tālr. +371 29 185 107

E-pasts: einars.pundurs@viacon.lv

 

Jānis Melnis

Mob.tālr. +371 20 247 209

E-pasts: janis.melnis@viacon.lv

Elmārs Vaskis

Mob.tālr. +371 29 466 423

E-pasts: elmars.vaskis@viacon.lv